Napsali o OC Krakov...

V pražských Bohnicích se u obchodního centra převrátil jeřáb (iDnes.cz)

Policie a záchranáři vyjížděli v půl osmé ráno k jeřábu, který se převrátil u Lodžské ulice v pražských Bohnicích. Při nehodě poblíž obchodního centra Krakov se zranil jeřábník. Záchranka ho odvezla s poraněním páteře do vinohradské nemocnice.

Svědkyně nehody uvedla, že podle ní pád odnesl jen jeřábník. Neviděla, že by stroj zasáhl někoho jiného. "Koukala jsem na to z okna. Byl to divný, strašně nepříjemný pocit," poznamenala žena.

celý článek
Reálné kulisy staveniště posloužily psům záchranářům (ceskestavby.cz)

Areál staveniště obchodního centra Krakov v pražských Bohnicích se o druhé červnové neděli proměnil v místo postižené zemětřesením nebo výbuchem. Záchranná brigáda kynologů zde uspořádala ukázky výcviku záchranářských psů. Bývalé nákupní středisko ze 70. let minulého století prochází v současné době kompletní demolicí. Podmínky z velké části simulují následky přírodních katastrof a právě tento stav se ukázal jako ideální pro výcvik.

„Krakov je typický příklad toho, jaký potenciál spočívá ve spojení s veřejnými službami: blízkost pošty či nedaleké polikliniky a umístění přímo u dopravní tepny lokality a zastávek autobusů, kde denně nastupuje nebo vystupuje 3000 cestujících, zajišťuje vysokou návštěvnost této lokality. Krakov je přirozeným centrem, které zajišťuje základní obslužnost zdejších obyvatel, a přestože současné centrum již charakterem neodpovídá požadavkům moderního obchodního centra, lidé jsou zvyklí ho pravidelně navštěvovat,“ dodává Lenka Vodrážková. Krakov v novém hávu by měl první návštěvníky přivítat na konci roku 2013.

celý článek
Bývalá nákupní střediska čeká renesance (Praha.eu)

K nejočekávanějším projektům revitalizace starých sídlištních objektů patří modernizace, spojená s novou stavbou, OC Krakov uprostřed sídliště v Bohnicích, které pochází ze 70. let minulého století. Investorem a vlastníkem je společnost Centrum Krakov, a. s., jež chce téměř 13 800 m2 podlažní plochy obsadit supermarketem a téměř 100 obchodními jednotkami včetně food courtu, kavárny či restaurace.

„Krakov je typický příklad toho, jaký potenciál spočívá ve spojení s veřejnými službami: blízkost pošty či nedaleké polikliniky a umístění přímo u dopravní tepny lokality a zastávek autobusů, kde denně nastupuje nebo vystupuje 3000 cestujících, zajišťuje vysokou návštěvnost této lokality. Krakov je přirozeným centrem, které zajišťuje základní obslužnost zdejších obyvatel, a přestože současné centrum již charakterem neodpovídá požadavkům moderního obchodního centra, lidé jsou zvyklí ho pravidelně navštěvovat,“ dodává Lenka Vodrážková. Krakov v novém hávu by měl první návštěvníky přivítat na konci roku 2013.

celý článek
Dosluhující centrum Krakov v Praze nahradí nové obchody (novinky.cz)

Nový majitel zdevastovaného objektu, jenž místním slouží od roku 1980, jej nechá srovnat se zemí a místo něj postaví moderní třípatrové nákupní centrum. „V dubnu se chystáme zahájit demolici, potrvá tak dva měsíce. Na ni naváže výstavba, jež by měla být hotová do konce léta příštího roku. Plánujeme, že objekt uvedeme do provozu na podzim 2013,“ přiblížil Právu časový harmonogram zástupce vlastníka Martin Kubišta.

Příprava projektu zabrala několik let, poznamenal Kubišta. Stav, do kterého neudržovaná stavba dospěla, neumožnil její rekonstrukci. Jako nejlepší se tedy jevilo srovnání se zemí a stavba úplně nové budovy. Architekti nakreslili několik vchodů, dominovat bude vstup od dlážděného náměstíčka.

„Neplní zcela svoji funkci, i s Prahou 8 se chceme v případě zájmu podílet na oživení místa,“ dodal Kubišta. Náklady na realizaci nového Centra Krakov převýší 700 miliónů korun.

celý článek
Zemětřesení? Ne, to jen padá obchodní centrum Krakov v Bohnicích (metro.cz)

Staré nákupní středisko ze 70. let minulého století již na konci příštího roku vystřídá zcela nové obchodní centrum. Na návštěvníky čeká stovka obchodů, supermarket, dětský koutek a další prostory orientované především na děti, zábavu, volný čas a sportovní vyžití.

Cílem Centra Krakov je poskytnout návštěvníkům moderní a pohodlné prostředí, které při nákupech ocení. Těšit se mohou například na pohodlné umístění a velikosti vstupů, vysokou míru přirozeného osvětlení, toalety na každém podlaží, nabídku místností pro matky s dětmi nebo téměř tři sta parkovacích míst pro automobily.

celý článek
Rekonstrukce obchodního centra Krakov má začít na jaře (tyden.cz)

„Jedná se o čistě soukromý projekt. Radnice Prahy 8 si ale vymínila, že parkovací místa budou veřejná, aby byl zachován jejich počet pro okolo žijící občany. Investor také opraví spojovací lávku přes Lodžskou ulici a převezme nad ní správu," řekl starosta Prahy 8 Jiří Janků. Celý objekt bude bezbariérový.
Rekonstrukce se nedotkne západní části areálu, ve které nyní sídlí například pošta.

celý článek
Ohrožuje demolice nákupního centra Krakov obyvatele? (ekolist.cz)

Výstavba těchto nákupních center během 70. let uprostřed holých sídlišť vznikala za ohromného budovatelského nadšení, v době komunistických pětiletek, velké improvizace za účelem plnění nerealistických cílů a bohužel pro nás také v období azbestu - minerálu, který je dnes považován za prokázaný lidský karcinogen.
„Azbest je nebezpečný, je-li rozptýlen do vzduchu ve formě velmi malých vláken, která jsou pouhým okem neviditelná. Vlákna o průměru ? 3 µm a délce > 5 µm jsou tenká, lámavá a vysoce odolná. Malá velikost umožňuje vláknům azbestu proniknout při vdechování až do plic, kde vytvářejí zánětlivé reakce přetrvávající i řadu let po ukončení expozice. Vznikající onemocnění jsou buď nezhoubná (plicní fibróza, postižení pohrudnice a poplicnice) nebo zhoubná (rakovina plic, rakovina pohrudnice, pobřišnice)," tolik citace ze stránek krajské hygienické stanice v Praze.

Demolice bývalého nákupního centra Krakov probíhá v uzavřené zástavbě Bohnického sídliště s několika stovkami bytů v těsném sousedství stavby. V tomto případě firma použila relativně novou technologii, kdy bagr stříhá-drtí starý železobetonový skelet budovy. Jedinou ochranou od okolí je plechový plot a občasné kropení povrchu. V kombinaci s níže uvedenou tabulkou tak i přes slib zástupce vlastníka Martina Kubišty, že firma bude při stavbě brát maximální ohled na okolí, vyvstávají obavy a strach o zdraví našich dětí.

celý článek
VIDEO: Místo Krakova bude moderní obchodní centrum (metropol.cz)

Historický skvost v Bohnicích se už demoluje. Obyvatelé se mohou těšit na třípatrové obchodní centrum. Otevřít se má na podzim příštího roku.

S rekonstrukcí centra Odra se naopak nepočítá. Vlastníkem není městská část ale společnost SIMONA a Transakta. O stavu Odry už se několikrát jednalo stejně jako o lávce, o jejímž vlastníkovi není jasno. Úpravu objektu bude nejspíš řešit odbor výstavby. Je možné, že se obrátí na soud, aby určil, kdo lávku vlastní.

celý článek
Jak jde čas...

Podívejte se ve fotogalerii, jak se mění tvář obchodního centra Krakov v čase